“Ali təhsil prosesində elmin kommersiyalaşdırılması və startap yanaşması”
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) Texnopark və İnnovasiya Mərkəzi, Təhsildə İnnovativ Texnologiyalar Əlavə Təhsil Mərkəzi (İTE), “ENACTUS BEU” komandası və BMU Tələbə Elmi Cəmiyyətinin (TEC) dəstəyi ilə 16 may 2020-ci il tarixində “UniTalks” görüşü keçiriləcək.
BMU-nun Texnopark və İnnovasiya Mərkəzinin feysbuk səhifəsində (https://www.facebook.com/beutechnopark/) saat 15:00-da başlayacaq görüşün qonağı İTE-nin icraçı direktoru, “Yeni Fikir” startup yarışmasının təsisçisi, dosent İsa Qasımov olacaq.
“Ali təhsil prosesində elmin kommersiyalaşdırılması və startap yanaşması” mövzusunda təşkil olunacaq vebinarda bilik əsaslı yanaşma və ali təhsilin bu prosesdə rolu, dəyişən sosial-iqtisadi ehtiyaclar və insan kapitalının inkişafı, müxtəlif iqtisadi dövrlərdə bazar davranışları: ehtiyaclar və fürsətlər haqqında danışılacaq. Bununla yanaşı, təhsil, tədqiqat və innovativ sahibkarlığın əlaqəsi, elmin kommersiyalaşdırılması (texnologiyanın transferi) prosesində potensial risklər,  “INC” modeli və bazara uyğun ən doğru məhsulun hazırlanması, startapın formalaşması və inkişafı məsələlərindən bəhs olunacaq.

"Commercialization of science and startup approach in the process of higher education"
UniTalks meeting will be held on May 16, 2020 with the support of Baku Engineering University (BEU) Technopark and Innovation Center, Center for Innovative Technologies in Education, ENACTUS BEU team and BEU Student Scientific Society (SSS).
The guest of the meeting, which will start at 15:00 on the Facebook page of BEU Technopark and Innovation Center (https://www.facebook.com/beutechnopark/, will be Center for Innovative Technologies in Education Executive Director, founder of the "New Idea" startup competition, Associate Professor Isa Gasimov.
The webinar on "Commercialization of science and startup approach in the process of higher education" will focus on the knowledge-based approach and the role of higher education in this process, changing socio-economic needs and human capital development, market behavior in different economic periods: needs and opportunities. In addition, the relationship between education, research and innovative entrepreneurship, potential risks in the process of commercialization of science (technology transfer), the INC model and the development of the most appropriate product for the market, the formation and development of startups will be discussed.