BMU-da akademik Yusif Məmmədəliyevin 120 illik yubileyinə həsr olunmuş elmi seminar
Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) Tələbə Elmi Cəmiyyətinin (TEC) təşkilatçılığı ilə akademik Yusif Məmmədəliyevin 120 illik yubileyinə həsr olunmuş elmi seminar keçirilib.
Seminarda BMU TEC-in İdarə Heyəti, universitetin professor-müəllim heyəti, həmçinin Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye, Sumqayıt Dövlət, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat, Azərbaycan Texniki universitetlərinin TEC rəhbərləri və üzvləri iştirak ediblər.
Tədbirin əvvəlində Yusif Məmmədəliyevin həyat və çoxşaxəli elmi fəaliyyətini əks etdirən videoçarx nümayiş olunub.
BMU-nun Elm və innovasiya şöbəsinin müdiri Mayis Əzizov çıxışında görkəmli alimin irsinin, xatirəsinin daim ehtiramla yad olunduğunu bildirib. O, elmdə silinməz iz qoymuş alimlərin heç zaman unudulmadığını, onların ideyalarının yeni nəsillərin inkişafına xidmət etdiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, bu gün universitetlərdə kimya sahəsi üzrə təhsil alan gənclər üçün Yusif Məmmədəliyevin elmi fəaliyyəti bir yol xəritəsi təşkil edir.
BMU-nun Kimya mühəndisliyi kafedrasının müdiri Namiq Şıxaliyev tələbəlik illərində Yusif Məmmədəliyev adına təqaüdlə təhsil almasının və akademikin qurduğu kafedrada elmi işçi kimi fəaliyyət göstərməsinin ona yaşatdığı qürurdan söz açıb. Akademikin kimya elminə gətirdiyi yeniliklər, əldə etdiyi nailiyyətlərdən danışan N.Şıxaliyev hazırkı dövrdə kimya elminin qarşısında dayanan vəzifələrə toxunub. Həmçinin BMU-da kimya sahəsindəki layihələri önə çəkərək Pekin Kimya Texnologiyaları Universiteti ilə birgə həyata keçirilən ikili diplom proqramını xüsusi vurğulayıb.
Sonra Qida və biotexnologiya kafedrasının müdiri Rəvan Rəhimov çıxış edərək Ulu Öndər Heydər Əliyevin Yusif Məmmədəliyevin elmi irsinə verdiyi yüksək dəyərdən danışıb. Alimin elmi kəşflərinin əhəmiyyətini izah edən R.Rəhimov bildirib ki, təyyarələrin yüksək uçuşunu təmin edən yüksək oktanlı və çox aşağı donma temperaturuna malik yanacaqların hazırlanması birbaşa Yusif Məmmədəliyevin adı ilə bağlıdır. Onun kəşflərinin II Dünya Müharibəsində hərbi aviasiyanın uğur qazanmasında xüsusi rol oynadığı diqqətə çatdırılıb.
Tədbir zamanı qeyd edilib ki, belə seminarların keçirilməsi gənclərin elmə marağının artırılması, böyük alimlərin irsinin yeni nəslə tanıdılması baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Seminarın sonunda dörd ali məktəbin tələbələri üçün kampus turu təşkil edilib. Tələbələr həmçinin BMU-nun Kibertəhlükəsizlik, Kimya və Mexanika mühəndisliyi laboratoriyaları ilə tanış olublar.

Scientific Seminar Dedicated to the 120th Anniversary of Academician Yusif Mammadaliyev Held at BEU
A scientific seminar dedicated to the 120th anniversary of Academician Yusif Mammadaliyev was held at Baku Engineering University (BEU), organized by the Student Scientific Society (SSS).
The seminar was attended by the Board of BEU SSS, the university's faculty members, as well as the leaders and members of SSS from Azerbaijan State Oil and Industry University, Sumgait State University, Azerbaijan University of Architecture and Construction, and Azerbaijan Technical University.
At the beginning of the event, a video presentation was shown reflecting Yusif Mammadaliyev's life and multifaceted scientific activities.
In his speech, Mayis Azizov, Head of BEU's Science and Innovation Department, stated that the legacy and memory of the prominent scientist are always remembered with respect. He emphasized that scientists who have left an indelible mark on science are never forgotten, and their ideas serve the development of new generations. He noted that today, for young people studying chemistry at universities, Yusif Mammadaliyev's scientific activity constitutes a roadmap.
Namig Shikhalieyev, Head of BEU's Chemical Engineering Department, spoke about the pride he felt for having studied with a scholarship named after Yusif Mammadaliyev during his student years and for working as a researcher at the department established by the academician. Speaking about the innovations brought to chemistry by the academician and his achievements, N. Shikhalieyev touched upon the tasks facing chemistry today. He also highlighted projects in the field of chemistry at BEU, particularly emphasizing the dual degree program implemented jointly with Beijing University of Chemical Technology.
Subsequently, Ravan Rahimov, Head of the Food and Biotechnology Department, delivered a speech about the high value given by the Great Leader Heydar Aliyev to Yusif Mammadaliyev's scientific legacy. Explaining the significance of the scientist's discoveries, R. Rahimov stated that the development of high-octane fuels with very low freezing temperatures that enable high-altitude flight of aircraft is directly associated with Yusif Mammadaliyev's name. It was noted that his discoveries played a special role in the success of military aviation during World War II.
During the event, it was noted that holding such seminars is of great importance in terms of increasing young people's interest in science and introducing the legacy of great scientists to new generations.
At the end of the seminar, a campus tour was organized for students from four higher education institutions. The students also became acquainted with BEU's Cybersecurity, Chemistry, and Mechanical Engineering laboratories.
Scientific Seminar Dedicated to the 120th Anniversary of Academician Yusif Mammadaliyev Held at BEU | BEU