BMU ilə Bolqarıstanın Hərbi Dəniz Akademiyası arasında əməkdaşlıq müzakirə olunub
Bolqarıstan Respublikasının Nikola Vaptsarov adına Hərbi Dəniz Akademiyasının rektoru, donanma admiralı, professor Kalin Kalinov və Azərbaycan Milli Müdafiə Universitetinin Fundamental elmlər kafedrasının müdiri, polkovnik, milli təhlükəsizlik və hərbi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Ramil Axundov və universitetin digər əməkdaşı, polkovnik Elnur Məmmədov Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) olublar.
Qonaqlarla görüşən BMU-nun rektoru Yaqub Piriyev universitetin fəaliyyət istiqamətləri, xüsusilə mühəndislik, informasiya texnologiyaları, kibertəhlükəsizlik, süni intellekt və digər innovativ ixtisaslar üzrə tətbiq olunan müasir tədris modeli, rəqəmsal infrastruktur və beynəlxalq əməkdaşlıq istiqamətləri barədə məlumat verib. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə təhsil sahəsində həyata keçirilən islahatları vurğulayan rektor atılan addımların universitetlərin modernləşdirilməsi və beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün yeni imkanlar açdığını deyib.
Yaqub Piriyev həmçinin universitetin beynəlxalq əlaqələrinin genişləndirilməsindən danışıb. Vurğulayıb ki, BMU həm Cənubi Koreya, həm də Çin Xalq Respublikasının ali təhsil müəssisələri ilə ikili diplom proqramı çərçivəsində əməkdaşlıq edir. Rektor Asiya ali məktəbləri ilə əldə olunan tərəqqini və gələcək perspektivləri qeyd edərək, Avropa məkanında yerləşən Bolqarıstan ilə də əməkdaşlığın yeni perspektivlər yaradacağına ümidvar olduğunu bildirib.
Nikola Vaptsarov adına Hərbi Dəniz Akademiyasının rektoru Kalin Kalinov öz növbəsində rəhbərlik etdiyi ali məktəbin fəaliyyəti, tədris proqramları, həmçinin dəniz mühəndisliyi, aviasiya, hərbi dəniz təhlükəsizliyi sahələrində həyata keçirilən layihələr barədə geniş təqdimatla çıxış edib. Bildirilib ki, 1881-ci ildə əsası qoyulan akademiya Bolqarıstanda yaranan ilk texniki ali məktəbdir. Rektor mühəndislik, informasiya təhlükəsizliyi və qabaqcıl texnologiyalar sahəsində təcrübə mübadiləsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Görüş zamanı tərəflər birgə tədqiqatların təşkili, tələbə və müəllim mübadiləsi, elmi seminarların keçirilməsi, informasiya texnologiyaları, süni intellekt sahəsi üzrə əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə ediblər. Həmçinin gələcəkdə ortaq layihə və  proqramlarda iştirak perspektivlərinə toxunulub.

Rear Admiral Professor Kalin Kalinov, Rector of the Nikola Vaptsarov Naval Academy of the Republic of Bulgaria, Colonel Ramil Akhundov, Head of the Fundamental Sciences Department at the National Defense University of Azerbaijan and Doctor of Philosophy in National Security and Military Sciences, and Colonel Elnur Mammadov, another staff member of the university, visited Baku Engineering University (BEU).
BEU Rector Yagub Piriyev, meeting with the guests, provided information about the university's areas of activity, particularly the modern teaching model applied in engineering, information technology, cybersecurity, artificial intelligence and other innovative specializations, as well as digital infrastructure and international cooperation directions. Emphasizing the reforms implemented in the education sector in our country under the leadership of President Ilham Aliyev, the rector stated that the steps taken have opened new opportunities for the modernization of universities and expansion of international cooperation.
Yagub Piriyev also spoke about the expansion of the university's international relations. He emphasized that BEU cooperates with higher education institutions of both South Korea and the People's Republic of China within the framework of dual degree programs. Noting the progress achieved with Asian higher education institutions and future prospects, the rector expressed hope that cooperation with Bulgaria, located in the European space, would also create new perspectives.
Kalin Kalinov, Rector of the Nikola Vaptsarov Naval Academy, in turn delivered an extensive presentation about the activities of the higher education institution he leads, educational programs, as well as projects implemented in the fields of marine engineering, aviation, and naval security. It was reported that the academy, founded in 1881, is the first technical higher education institution established in Bulgaria. The rector emphasized the importance of experience exchange in the fields of engineering, information security and advanced technologies.
During the meeting, the parties discussed the organization of joint research, student and faculty exchanges, conducting scientific seminars, and cooperation opportunities in information technology and artificial intelligence. Future prospects for participation in joint projects and programs were also addressed.