BMU ilə İRİA arasında növbəti əməkdaşlıq mərhələsi müzakirə olunub
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin (İRİA) İnformasiya təhlükəsizliyi departamentinin müdiri Şahmar Hacıyəhyayev, İnformasiya təhlükəsizliyi şöbəsinin müdiri İlkin Əzizov, Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Mərkəzinin qrup rəhbəri Gülnar Mirhüseynova Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) olublar.
Qonaqlarla görüşən BMU-nun rektoru Yaqub Piriyev son illərdə universitetdə tədris prosesinin müasir tələblərə uyğunlaşdırılması, ixtisas hazırlığının keyfiyyətinin yüksəldilməsi və təhsil proqramlarının optimallaşdırılması istiqamətində kompleks tədbirlərin həyata keçirildiyini bildirib. Bu çərçivədə universitetin tədris strukturunda mövcud olan İT kateqoriyasına aid ixtisasların əsas baza ixtisaslarına çevrilməsi üzrə sistemli fəaliyyət aparıldığını vurğulayıb. Yaqub Piriyev həmçinin tədris resurslarının beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması istiqamətində zəruri addımlar atıldığını, inteqrasiya prosesinin əsas məqsədinin rəqabətqabiliyyətli, yüksək hazırlıq səviyyəsinə, müasir bilik və bacarıqlara malik mütəxəssislərin yetişdirilməsindən ibarət olduğunu diqqətə çatdırıb. BMU və İRİA arasında qurulan əməkdaşlığın tələbələrin innovasiya, startap və rəqəmsal texnologiyalar sahəsində praktiki bilik və bacarıqlarının artırılmasını hədəflədiyini deyən rektor tərəfdaşlığın daha da dərinləşəcəyinə inamını ifadə edib.
İRİA nümayəndələri təmsil etdikləri qurumun ali təhsil müəssisələrinin tələbə və müəllimləri üçün həyata keçirdiyi layihə və təcrübə proqramları barədə məlumat veriblər. Bildirilib ki, agentlik müasir ixtisasların tədrisinin təkmilləşdirilməsində ali məktəblərə hər cür dəstək göstərməyə hazırdır və birgə fəaliyyət perspektivləri kadr hazırlığı prosesinə müsbət töhfələr verməyi hədəfləyir.
Görüş zamanı Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Mərkəzinin həyata keçirdiyi, ölkədə kibertəhlükəsizlik sahəsində kadr potensialının artırılması məqsədi daşıyan “Beyin Mərkəzi” layihəsi çərçivəsində əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib.
Müzakirələr zamanı BMU-da kibertəhlükəsizlik ixtisası üzrə dərslərin, master-klasların keçirilməsi, hakatonların təşkil edilməsi, kibertəhlükəsizlik və informasiya təhlükəsizliyi ixtisaslarının kurikulum və sillabuslarının yenilənməsi, əmək bazarının tələblərinə uyğunlaşdırılması istiqamətində də müvafiq addımlar atılmasına dair qərar verilib.

Next stage of cooperation between BEU and IDDA discussed
Shahmar Hajiyehyayev, Head of the Information Security Department of the Innovation and Digital Development Agency (IDDA) under the Ministry of Digital Development and Transport, Ilkin Azizov, Head of the Information Security Division, and Gulnar Mirhuseynova, Group Leader at the Azerbaijan Cybersecurity Center, visited Baku Engineering University (BEU).
Meeting with the guests, BEU Rector Yagub Piriyev stated that in recent years, comprehensive measures have been implemented at the university to adapt the educational process to modern requirements, enhance the quality of professional training, and optimize educational programs. In this context, he emphasized that systematic work has been carried out to transform IT-related specializations within the university's academic structure into core specializations. Yagub Piriyev also noted that necessary steps have been taken to align educational resources with international standards, emphasizing that the primary objective of the integration process is to train competitive specialists with high levels of preparation and modern knowledge and skills. The rector, stating that the cooperation established between BEU and IDDA aims to enhance students' practical knowledge and skills in innovation, startups, and digital technologies, expressed confidence that the partnership between the parties will further deepen.
IDDA representatives provided information about the projects and internship programs implemented by the organization they represent for students and faculty members of higher education institutions. It was noted that the agency is prepared to provide full support to universities in improving the teaching of modern specializations, and that joint activity prospects aim to make positive contributions to the personnel training process.
During the meeting, cooperation opportunities within the framework of the "Brain Center" project implemented by the Azerbaijan Cybersecurity Center, which aims to increase personnel capacity in the field of cybersecurity in the country, were discussed.
During the discussions, it was decided to take appropriate steps regarding the organization of classes on cybersecurity specialization at BEU, conducting master classes for faculty members, organizing hackathons for students, and updating and adapting the curriculum and syllabi of cybersecurity and information security specializations to labor market requirements.