BMU ilə "Holberton School" arasında əməkdaşlıq müzakirə olunub
Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) beynəlxalq “Holberton School” şəbəkəsi ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması məqsədilə görüş keçirilib.
Görüşdə şəbəkənin baş icraçı direktoru Florian Bucher, İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin (İRİA) departament rəhbəri Vüsalə Qurbanova, “Holberton School Azerbaijan”ın direktoru Şəmsi Bayramzadə, İRİA-nın layihə meneceri Nigar Camalova iştirak ediblər.
BMU-nun rektoru Yaqub Piriyev qonaqlara universitetin fəaliyyəti, inkişaf strategiyası haqqında ətraflı məlumat verib və informasiya texnologiyaları (IT) ixtisaslarının ali  təhsilin əsas baza istiqamətinə çevrilməsi ilə bağlı görülən işlərə diqqət çəkib. Bildirib ki, 2024-cü ildə BMU-da İnformasiya və kompüter texnologiyaları fakültəsi yaradılıb və innovativ texnologiyalarla işləmək bacarığına malik, yeni sənaye inqilabının çağırışlarına cavab verən yüksək ixtisaslı mütəxəssislərin hazırlığı daha da gücləndirilib. Fakültədə informasiya texnologiyaları, kompüter mühəndisliyi, informasiya təhlükəsizliyi, kibertəhlükəsizlik, süni intellekt, həmçinin bu ildən data analitikası kimi mühüm ixtisaslar üzrə müasir bacarıqlara malik mütəxəssislər hazırlanır. Eyni zamanda BMU-da Kibertəhlükəsizlik laboratoriyasının yaradıldığı, digər İKT laboratoriyalarının maddi-texniki bazasının yeniləndiyi qeyd edilib. Rektor vurğulayıb ki, son illərin qəbul nəticələrinə əsasən, BMU-da IT sahəsi üzrə ixtisaslara maraq getdikcə artmaqdadır. Ayrılan plan yerlərinin tam dolması ilə yanaşı, yüksək nəticə göstərən tələbələr məhz bu ixtisaslara üstünlük veriblər. Yaqub Piriyev rəqəmsal iqtisadiyyatın tələblərinə cavab verən mütəxəssislər yetişdirmək istiqamətində beynəlxalq tərəfdaşlarla əməkdaşlığın genişləndirilməsinin də məhz qarşıya qoyulan hədəflərə töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.
İRİA-nın departament rəhbəri Vüsalə Qurbanova agentliyin rəqəmsal bacarıqların inkişafı, IT təhsilinin gücləndirilməsi və beynəlxalq tədris modellərinin tətbiqi istiqamətində layihələri dəstəklədiyini deyib. O, həmçinin IT sahəsində güclü bazaya malik BMU ilə nüfuzlu "Holberton School"un əməkdaşlığının gələcəkdə daha geniş miqyasda reallaşdırılması üçün imkanların mövcud olduğunu bildirib.
Daha sonra "Holberton School"un baş icraçı direktoru Florian Bucher, “Holberton School Azerbaijan”ın direktoru Şəmsi Bayramzadə çıxış ediblər. Çıxışlarda təhsil şəbəkəsinin fəaliyyəti, həyata keçirilən proqramlar və tətbiq olunan innovativ tədris modelləri haqqında məlumat verilib. Bildirilib ki, 35 ölkədə mövcud olan “Holberton School”un əsas məqsədi yüksəkkeyfiyyətli texnoloji proqramlarla  innovativ və praktiki metodologiya əsasında mütəxəssislərin hazırlanmasından ibarətdir. Habelə şəbəkənin müasir və praktiki yönümlü tədris modelinin BMU-nun tədris strategiyası ilə uyğunluq təşkil etdiyi vurğulanıb, mümkün əməkdaşlıq istiqamətləri təqdim olunub. Xüsusilə süni intellekt, kibertəhlükəsizlik və data analitikası kimi istiqamətlərdə birgə iş nəzərdən keçirilib, həmçinin əməkdaşlıq perspektivləri, təlim proqramlarının təşkili, tələbələrin bu layihələrə cəlb edilməsi, IT sahəsində təcrübə mübadiləsi imkanları geniş müzakirə olunub. Tərəflər gələcəkdə bu istiqamətdə əməkdaşlığın universitet və təhsil şəbəkəsi üçün faydalı olacağını bildiriblər.

BEU and Holberton School discuss cooperation
A meeting has been held at Baku Engineering University (BEU) to establish cooperation with the international “Holberton School” network.
The meeting was attended by Florian Bucher, CEO of the network, Vusala Gurbanova, Head of the Department at the Innovation and Digital Development Agency (IDDA), Shamsi Bayramzada, Director of “Holberton School Azerbaijan”, and Nigar Jamalova, Project Manager of IDDA.
BEU Rector Yagub Piriyev provided the guests with detailed information about the university’s activities and development strategy and drew attention to the work being done to transform information technology (IT) specialties into the main base direction of higher education. He noted that in 2024, the Faculty of Information and Computer Technologies was established at BEU and the training of highly qualified specialists who are able to work with innovative technologies and meet the challenges of the new industrial revolution was further strengthened. The faculty trains specialists with modern skills in important specialties such as information technologies, computer engineering, information security, cybersecurity, artificial intelligence, and from this year data analytics. Moreover, it was noted that a Cybersecurity laboratory has been established at BEU, and the material and technical base of other ICT laboratories has been updated. The rector emphasized that, based on the admission results of recent years, interest in specialties in the IT field at BEU is growing. Yagub Piriyev expressed his belief that expanding cooperation with international partners in the direction of training specialists who meet the requirements of the digital economy would also contribute to the goals set.
IDDA Department Head Vusala Gurbanova mentioned that the agency supports projects aimed at developing digital skills, strengthening IT education and applying international educational models. She also noted that there are opportunities for the cooperation between BEU, which has a strong base in the IT field, and the prestigious "Holberton School" to be implemented on a larger scale in the future.
Later, Florian Bucher, CEO of "Holberton School", and Shamsi Bayramzada, Director of "Holberton School Azerbaijan", made speeches. The speeches provided information about the activities of the educational network, the programs implemented and the innovative educational models applied. It was noted that the main goal of "Holberton School", which is present in 35 countries, is to train specialists based on innovative and practical methodology with high-quality technological programs. It was also emphasized that the network's modern and practically-oriented educational model is consistent with BEU's educational strategy, and possible areas of cooperation were presented. Joint work in areas such as artificial intelligence, cybersecurity and data analytics was considered, as well as prospects for cooperation, organization of training programs, involvement of students in these projects, and opportunities for exchange of experience in the IT field were widely discussed. The parties stated that cooperation in this area would be beneficial for the university and the education network in the future.