BMU-da “Məzun günü” iyunun 30-da keçiriləcək
İyunun 30-da Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) 2025-2026-cı tədris ili üzrə “Məzun günü” keçiriləcək. Saat 18:00-da universitetin əsas binasının qarşısında təşkil olunacaq tədbirdə dövlət və hökumət nümayəndələri, millət vəkillərinin iştirakı nəzərdə tutulur.
“Məzun günü”ndə rəsmi çıxışların ardınca cari tədris ili məzunlarından ixtisas, fakültə və magistratura birinciləri, həmçinin universitet birincisi mükafatlandırılacaq.
Bədii proqramla davam edəcək mərasimdə tanınmış müğənni Röya Məmmədova (Hiss) və digər sənət adamlarının çıxışı planlaşdırılır.

BEU's "Graduation Day" to Be Held on June 30
Baku Engineering University (BEU) will host "Graduation Day" for the 2025–2026 academic year on June 30. The ceremony, scheduled to begin at 18:00 in front of the university's main building, is expected to be attended by state and government officials, as well as members of parliament.
Following the official speeches at "Graduation Day," top graduates of the current academic year will be recognized and awarded, including the first-place graduates by specialty, faculty, and master's program, as well as the university's overall top graduate.
The ceremony will continue with an artistic program, which is set to feature performances by renowned singer Roya Mammadova (Hiss) and other artists.