BMU tələbələrinin süni intellekt əsaslı aqrar layihələri maraqla qarşılanıb
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) tələbələri Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə “Dəqiq kənd təsərrüfatında süni intellektin tətbiqi” layihəsi çərçivəsində Qusar rayonunda keçirilən Bootcamp-da iştirak ediblər.
Tədbirdə BMU-nun Mühəndislik fakültəsinin “Mexanika mühəndisliyi” ixtisası üzrə II kurs tələbəsi Nəzrin Həmidova S.A.Y.A. (Smart Air Yielding Agro-system) layihəsi, “Elektrik mühəndisliyi” ixtisası üzrə IV kurs tələbəsi Firəngiz İbrahimova isə “Ağıllı istixana” layihəsi ilə çıxış ediblər. BMU tələbələrinin kənd təsərrüfatında süni intellektin tətbiqinə yönəlmiş innovativ layihələri tədbir iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb və diqqət çəkib.
BMU tələbələrinin Bootcamp-da iştirakı Aqrar İnnovasiya Mərkəzi ilə BMU Texnoparkı arasında həyata keçirilən əməkdaşlıq çərçivəsində reallaşıb.
Bootcamp-da ölkə üzrə süni intellektin tədris olunduğu ixtisaslar üzrə təhsil alan 20-yə yaxın ali təhsil müəssisəsindən tələbələr, həmçinin 10-dan artıq Akselerasiya və İnkubasiya Mərkəzinin mütəxəssisləri iştirak ediblər.
Tədbir çərçivəsində iştirakçılar kənd təsərrüfatında süni intellekt texnologiyalarının tətbiqi imkanları, innovativ həllərin hazırlanması və bu istiqamətdə müasir texnologiyalardan istifadə perspektivləri ilə bağlı fikir və təcrübələrini bölüşüblər.

Students of Baku Engineering University (BEU) participated in a Bootcamp held in Gusar District within the framework of the “Application of Artificial Intelligence in Precision Agriculture” project, organized by the Agrarian Innovation Center of the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan.
At the event, Nazrin Hamidova, a second-year student majoring in Mechanical Engineering at the Faculty of Engineering of BEU, presented the S.A.Y.A. (Smart Air Yielding Agro-system) project, while Firangiz Ibrahimova, a fourth-year student majoring in Electrical Engineering, presented the “Smart Greenhouse” project. The innovative projects developed by BEU students, focusing on the application of artificial intelligence in agriculture, attracted considerable interest and attention from the participants.
The participation of BEU students in the Bootcamp was carried out within the framework of cooperation between the Agrarian Innovation Center and the BEU Technopark.
The Bootcamp brought together students from nearly 20 higher education institutions across the country studying disciplines in which artificial intelligence is taught, as well as specialists from more than 10 Acceleration and Incubation Centers.
As part of the event, participants exchanged views and experiences on the application of artificial intelligence technologies in agriculture, the development of innovative solutions, and the prospects for using modern technologies in this field.