İlkin qəbul nəticələrinə əsasən, 2026/2027-ci tədris ili üzrə Bakı Mühəndislik Universitetinə (BMU) ayrılmış qəbul planının 98,3 faizi dolub. Son illərdə qeydə alınan yüksək qəbul göstəriciləri və yüksək balla qəbul olunan tələbələrin sayındakı artım dinamikası BMU-ya olan marağın davamlı xarakter daşıdığını, universitetdə həyata keçirilən yeniliklərin, təqdim edilən ixtisas və təhsil imkanlarının abituriyentlər tərəfindən fəal şəkildə seçildiyini göstərir.
Vurğulamaq vacibdir ki, cari tədris ili üzrə qəbul planında ixtisasların sayı 39-dan 41-ə çatdırılıb və yeni ixtisaslar qəbul planına daxil edilib. Tədris olunacaq ixtisaslar üzrə ümumilikdə 2929 plan yeri ayrılıb ki, bu da ötən illə müqayisədə 344 yer artımı deməkdir. Bununla yanaşı, beynəlxalq əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi istiqamətində Çin və Cənubi Koreyanın aparıcı universitetləri ilə həyata keçirilən ikili diplom proqramları üzrə qəbul imkanları da genişləndirilib.
Qəbul nəticələri BMU-nun müasir təhsil infrastrukturu, zəngin laboratoriya imkanları, geniş və əmək bazarının tələblərinə uyğun ixtisas portfeli, beynəlxalq tərəfdaşlıqları, eləcə də müasir iqtisadiyyatın və texnologiyaların inkişaf dinamikasına uyğun kadr hazırlığı potensialının abituriyentlər üçün cəlbediciliyini nümayiş etdirir. Eyni zamanda, əldə olunan nəticələr BMU-nun mühəndislik və digər prioritet istiqamətlər üzrə yüksəkixtisaslı kadr hazırlığını həyata keçirən, müasir təhsil yanaşmalarını və beynəlxalq təcrübəni tədris prosesinə inteqrasiya edən aparıcı gənc ali təhsil müəssisələrindən biri kimi mövqeyini daha da möhkəmləndirdiyini təsdiqləyir.
Qeyd edək ki, ali təhsil müəssisələrinə qəbul olunan şəxslərin qeydiyyatı my.gov.az portalı üzərindən onlayn qaydada həyata keçirilir. Qeydiyyat avqustun 28-dən sentyabrın 8-i saat 18:00-dək davam edəcək.
Qeydiyyat prosesi ilə bağlı əlavə sualları yaranan şəxslər BMU-nun Qeydiyyat Komissiyası ilə həftənin I-V günləri, saat 10:00-dan 17:00-dək əlaqə saxlaya bilərlər:

According to preliminary admission results, 98.3 percent of the admission plan allocated to Baku Engineering University (BEU) for the 2026/2027 academic year has been filled. The high admission indicators recorded in recent years and the growing trend in the number of students admitted with high scores show that interest in BEU continues to be strong, and that the innovations implemented at the university, along with the specialties and educational opportunities offered, are being actively chosen by applicants.
In the admission plan for the current academic year, the number of specialties has been increased from 39 to 41, with new specialties added to the admission plan. In addition, admission opportunities within the dual-degree programs carried out with leading universities in China and South Korea have also been expanded as part of the development of international cooperation.
The admission results demonstrate the appeal to applicants of BEU's modern educational infrastructure, rich laboratory facilities, broad specialty portfolio aligned with labor market demands, international partnerships, as well as its potential for training personnel in line with the development dynamics of the modern economy and technologies. At the same time, the results achieved confirm that BEU is further strengthening its position as one of the leading young higher education institutions carrying out the training of highly qualified personnel in engineering and other priority fields, integrating modern educational approaches and international experience into the teaching process.
It should be noted that the registration of individuals admitted to higher education institutions is carried out online through the my.gov.az portal. Registration will continue from August 28 to September 8, until 18:00.
Individuals with additional questions regarding the registration process can contact BEU's Registration Commission on weekdays (Monday–Friday), from 10:00 to 17:00: