BMU-da nəqliyyat sistemi ilə bağlı beynəlxalq elmi-praktiki konfrans keçiriləcək
Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) “Azərbaycan beynəlxalq nəqliyyat sistemində: hədəflər və perspektivlər” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktiki konfrans (24-25 may 2024-ci il) keçiriləcək.
Ali təhsil müəssisələrində tədqiqat bacarıqlarını inkişaf etdirmək və elmə əhəmiyyətli töhfələr vermək məqsədi daşıyan konfransda nəqliyyatın aktual problemləri geniş müzakirə olunacaq.
Konfransda nəqliyyat logistikası, nəqliyyat dəhlizlərinin işi, hərəkətin təşkili, nəqliyyatda təhlükəsizlik və risklərin idarə edilməsi, nəqliyyat vasitələrinin etibarlılığı, dünya və region üçün böyük əhəmiyyətə malik olan qlobal istiləşmə, nəqliyyat sektorunda karbon qazı emissiyasının azaldılması və alternativ enerjiyə keçid istiqamətlərində məruzələr dinləniləcək.
Yerli və müxtəlif ölkələrdə çalışan elm adamları, mühəndislər, ali məktəblərin professor-müəllim heyəti, doktorant, dissertant, magistrlər üçün nəzərdə tutulan konfransın işi “Azərbaycanda nəqliyyat sisteminin logistik təşkili”, “Nəqliyyat texnologiyaları və innovasiyalar”, “Nəqliyyatda investisiya və biznes planlaşdırma”, “Nəqliyyat dəhlizləri və təchizat zəncirinin idarə edilmə problemləri”, “Nəqliyyatın ekoloji problemləri və dayanıqlı nəqliyyat” seksiyaları üzrə təşkil olunacaq.
Konfransın əhatə etdiyi mövzular üzrə materialların (elektron versiyada) təqdim olunması 30 aprel 2024-cü il tarixində başa çatacaq. Təşkilat Komitəsi tərəfindən seçilən məqalələr konfransın materialları toplusunda nəşr ediləcək.
Konfrans barədə daha ətraflı məlumatı aşağıdakı link vasitəsilə əldə etmək mümkündür: https://bit.ly/42FqwDH

BEU to host international scientific-practical conference on transport system
Baku Engineering University (BEU) will host an international scientific-practical conference on "Azerbaijan's international transport system: goals and perspectives" (May 24-25, 2024).
At the conference, which aims to develop research skills in higher education institutions and make significant contributions to science, the current problems of transport will be widely discussed.
At the conference, reports will be heard on transport logistics, work of transport corridors, traffic management, safety and risk management in transport, reliability of vehicles, global warming, which is of great importance for the world and the region, reduction of carbon dioxide emissions in the transport sector and transition to alternative energy.
The work of the conference, which is intended for scientists, engineers, professors and teachers of universities, doctoral students, dissertations, and masters working locally and in different countries, will ne organized on sections "Logistic organization of the transport system in Azerbaijan", "Transport technologies and innovations", "Investment and business planning in transport". It will be organized under the sections "Transport corridors and supply chain management issues", "Environmental issues of transport and sustainable transport".
Submission of materials (in electronic version) on the topics covered by the conference will end on April 30, 2024. Articles selected by the Organizing Committee will be published in the collection of conference materials.
More detailed information about the conference can be obtained through the following link: https://bit.ly/42FqwDH