BMU-da 9-cu BoostCamp layihəsinə start verilib
Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) informasiya texnologiyaları (İT) və elektronika ilə əlaqəli sahələrdə təhsil alan tələbələr üçün “BoostCamp 9” layihəsinə start verilib.
Layihə hər il tələbələrin qış tətili müddətində təşkil olunur və əsas məqsədi kompüter mühəndisliyi, kompüter elmləri, informasiya təhlükəsizliyi, informasiya texnologiyaları, elektrik və elektronika, mexatronika və robototexnika, həmçinin proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndislikləri üzrə gənclərin bilik və bacarıqlarını inkişaf etdirməkdir.
Tədbirin açılışında BMU-nun elm və innovasiya məsələləri üzrə prorektoru Ağası Məlikov çıxış edərək layihə çərçivəsində keçirilən sürətləndirilmiş dərslərin tələbələrin peşəkar inkişafına təsirini vurğulayıb. Qeyd olunub ki, BoostCamp-da müxtəlif iri şirkətlərdə çalışan peşəkarlarla görüşlər və aparılan müzakirələr tələbələrin tətil müddətini daha səmərəli keçirməsinə, İT sahəsində düzgün istiqamət seçməsinə kömək edir.
Sonra layihə rəhbəri Cəfər Hüseyn çıxış edib. Bildirilib ki, layihəni fərqləndirən əsas cəhətlərdən biri mentorların könüllü şəkildə öz bilik və təcrübələrini paylaşan əsasən BMU-nun yuxarı kurs tələbələri və əvvəlki BoostCamp məzunları olmasıdır. Təşkilati komanda tərəfindən texniki, sosial bacarıqları uyğun olan son kurs tələbələri və məzunlar seçilərək mentor kimi fəaliyyətə cəlb edilir.
Nəzərə çatdırılıb ki, 9-cu BoostCamp layihəsinə müraciət edən 200 tələbə arasından 86 nəfəri seçilərək iştirakçı hüququ qazanıb. 28 təcrübəli mentor tərəfindən keçiriləcək təlimlər zamanı praktik tapşırıqlar yerinə yetiriləcək və layihənin sonunda iştirakçılardan mini-proyekt təqdim etmələri tələb olunacaq. Bundan əlavə, iştirakçıların sosial bacarıqlarının inkişafı və zehni yorğunluğunun azaldılması məqsədilə müxtəlif oyunlar təşkil ediləcək. Həftəsonları isə sənaye təcrübəsinə malik İT mütəxəssisləri öz sahələri üzrə yol xəritələrini, karyera təcrübələrini, qarşılaşdıqları çətinlikləri və verdikləri doğru qərarları iştirakçılarla bölüşəcəklər.
Qeyd edək ki, layihə indiyədək 330-dan çox gənci əhatə edib. Layihənin məzunları hazırda vahid platformada birləşərək yerli və xarici şirkətlərdə iş imkanları, təcrübə proqramları, xaricdə təhsil, startap təşəbbüsləri və digər mövzularda bir-birinə dəstək göstərir, vaxtaşırı onlayn görüşlər təşkil edirlər.

Launch of the 9th BoostCamp Project at BEU
The “BoostCamp 9” project has been launched at Baku Engineering University (BEU) for students studying in information technology (IT) and electronics-related fields.
The project is organized annually during the winter holiday period and aims to enhance the knowledge and skills of young people in computer engineering, computer science, information security, information technologies, electrical and electronics engineering, mechatronics and robotics, as well as process automation engineering.
At the opening ceremony, BEU Vice-Rector for Science and Innovation Agasi Malikov delivered a speech highlighting the impact of the accelerated courses conducted within the framework of the project on students’ professional development. It was noted that meetings and discussions with professionals working in major companies within BoostCamp help students spend their holiday period more efficiently and choose the right direction in the IT field.
Project manager Jafar Huseyn then addressed the event. He stated that one of the main distinguishing features of the project is that the mentors are mostly senior BEU students and graduates of previous BoostCamp programs who voluntarily share their knowledge and experience. The organizing team selects final-year students and graduates with suitable technical and social skills and involves them as mentors.
It was reported that out of 200 students who applied for the 9th BoostCamp project, 86 were selected and granted participant status. During the training sessions conducted by 28 experienced mentors, practical tasks will be carried out, and at the end of the project, participants will be required to present a mini-project. In addition, various games will be organized to develop participants’ social skills and reduce mental fatigue. On weekends, IT specialists with industry experience will share with the participants their roadmaps in the field, career experiences, challenges they have faced, and the correct decisions they have made.
To date, the project has involved more than 330 young people. The graduates of the project are currently united on a single platform, supporting one another on topics such as job opportunities in local and foreign companies, internship programs, education abroad, startup initiatives, and other areas, and regularly organizing online meetings.