BMU-da doktoranturaya qəbul üzrə iddiaçılarla görüş
Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktoranturaya qəbul komissiyasının iclası keçirilib.
İclasda çıxış edən BMU-nun elm və innovasiya məsələləri üzrə prorektoru Ağası Məlikov yüksəkixtisaslı elmi kadr potensialının formalaşdırılması, elmi fəaliyyətin genişləndirilməsi və gənclərin elmə marağının artırılması istiqamətində ali təhsil müəssisələrinin rolundan danışıb.
Prorektor doktoranturaya qəbul üçün müraciət etmiş namizədlərin ixtisas uyğunluğunun qiymətləndirilməsi zamanı qərarların şəffaflıq və ədalət prinsipləri əsasında qəbul edilməsinin xüsusi əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb və iddiaçılara uğurlar arzulayıb.
BMU-nun Magistratura və doktorantura şöbəsinin müdiri, professor Şikar Qasımov qəbul qaydaları və şərtləri barədə məlumat verib.
Sonra doktoranturaya qəbul olmaq istəyən şəxslər seçdikləri ixtisaslar üzrə komissiya üzvlərinin suallarını cavablandırıblar.
İclasın yekununda komissiya üzvlərinin rəyləri, elmi rəhbərlərlə aparılan müzakirələr və ixtisas uyğunluğunun qiymətləndirilməsi əsasında 2026-cı ildə BMU-nun fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktoranturasına sənəd təqdim etmiş 54 nəfərin növbəti mərhələyə-qəbul imtahanlarına buraxılması barədə müvafiq qərar qəbul edilib.

Meeting Held with Doctoral Candidates at BEU
A session of the doctoral admission committee for the Doctor of Philosophy program has been held at Baku Engineering University (BEU).
Addressing the session, BEU Vice-Rector for Science and Innovation Affairs Aghasi Malikov spoke about the role of higher education institutions in developing highly qualified scientific personnel, expanding research activities, and fostering young people's interest in science.
The Vice-Rector emphasized the particular importance of ensuring that decisions are made on the basis of transparency and fairness when evaluating the professional suitability of candidates who have applied for doctoral admission, and wished the applicants success.
Shikar Gasimov, Head of BEU's Master's and Doctoral Studies Department and professor, provided information on admission rules and requirements.
The candidates seeking admission to the doctoral program then answered questions from commission members in their respective specializations.
At the conclusion of the session, a decision was made - based on the opinions of commission members, discussions held with academic supervisors, and assessments of professional suitability — to advance all 54 individuals who had submitted documents for BEU's Doctor of Philosophy doctoral program in 2026 to the next stage: the entrance examinations.