BMU-İNHA İDP tələbələri üçün magistraturaya qəbul imtahanı keçirilib
Bakı Mühəndislik Universiteti ilə Cənubi Koreyanın İNHA Universiteti arasında icra olunan ikili diplom proqramının (BMU-İNHA İDP) IV kurs tələbələri üçün Azərbaycan Respublikasının ali təhsil müəssisələrinin magistraturalarına növbəti qəbul imtahanı keçirilib.
BMU rektoru Yaqub Piriyevin təşəbbüsü ilə 2024-cü ildən etibarən onlayn formada gerçəkləşdirilən imtahanlar Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) ilə birgə təşkil olunub.
86 tələbənin qatıldığı imtahanlar BMU-İNHA İDP çərçivəsində təhsil alan “İnformasiya texnologiyaları”, “Elektrik mühəndisliyi”, “Elektronika mühəndisliyi” və “İnşaat mühəndisliyi” ixtisaslarının IV kurs tələbələri üçün keçirilib.
İNHA Universitetində DİM tərəfindən hazırlanan proqram əsasında keçirilən imtahanlar 3 saat 30 dəqiqə davam edib.  İmtahan prosesinə DİM və BMU-İNHA İDP heyəti tərəfindən nəzarət olunub.
3+1 modelinə əsaslanan İDP çərçivəsində hazırda 329 tələbə təhsil alır. Bu zamana qədər proqramdan 143 nəfər məzun olub. İNHA Universitetində 4-cü tədris ili üzrə təhsil alan 114 tələbə isə bu ilin yay aylarında növbəti məzunlar kimi Azərbaycana dönəcəklər.
BMU-İNHA İDP “2019-2023-cü illər üzrə Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması Dövlət Proqramı” çərçivəsində 2020-ci ildən icra olunur. Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” 22 iyul 2025-ci il tarixli Sərəncamı ilə proqramın icra müddəti 2030-cu ilədək uzadılıb.

Entrance Examinations for Master's Degree Admission Held for BEU-INHA DDP Students
The next entrance examination for admission to master's degree programmes at higher education institutions of the Republic of Azerbaijan has been held for fourth-year students of the Dual Degree Programme (BEU-INHA DDP) implemented between Baku Engineering University and INHA University of South Korea.
The examinations, conducted online since 2024 at the initiative of BEU Rector Yagub Piriyev, have been organised jointly with the State Examination Centre (SEC).
The examinations, held with the participation of 86 students, were conducted for fourth-year students of the "Information Technologies", "Electrical Engineering", "Electronics Engineering", and "Civil Engineering" programmes studying within the BEU-INHA DDP framework.
The examinations, held at INHA University based on a programme prepared by the SEC, lasted 3 hours and 30 minutes. The examination process was supervised by the SEC and BEU-INHA DDP staff.
Currently, 329 students are enrolled in the DDP, which is based on the 3+1 model. To date, 143 students have graduated from the programme. A further 114 students completing their fourth academic year at INHA University are set to return to Azerbaijan as the next cohort of graduates this summer.
The BEU-INHA DDP has been in operation since 2020 under the "State Programme for Enhancing the International Competitiveness of the Higher Education System of the Republic of Azerbaijan for 2019–2023." By the Decree of President Ilham Aliyev dated 22 July 2025 "On Additional Measures Related to Enhancing the International Competitiveness of the Higher Education System of the Republic of Azerbaijan," the programme's implementation period has been extended until 2030.