BMU komandası Silikon Vadisində keçirilən beynəlxalq festivalda gümüş medala layiq görülüb
Amerika Birləşmiş Ştatlarının (ABŞ) Kaliforniya ştatında keçirilən “Silicon Valley International Invention Festival - SVIIF 2026” beynəlxalq innovasiya festivalında Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) təmsil olunduğu Azərbaycan nümayəndə heyəti yüksək nəticə əldə edib.
Festivalda BMU-nu SABAH əməkdaşı və universitet üzrə mentor Sevinc Əliyeva və BMU tələbəsi Ləman Səfərli təmsil ediblər. Onların təqdim etdiyi “AINOS” layihəsi beynəlxalq münsiflər heyəti tərəfindən yüksək qiymətləndirilərək SVIIF 2026-nın gümüş medalına layiq görülüb.
Dünyanın 30-dan çox ölkəsindən 500-dən artıq ixtiraçının iştirak etdiyi müsabiqədə Azərbaycanı təmsil edən 8 layihənin hər biri mükafat qazanıb. Azərbaycan komandaları festivalı 3 qızıl, 3 gümüş və 2 bürünc medalla başa vurub. Eyni zamanda, ölkəmizin nümayəndə heyəti festivalın xüsusi mükafatlarından biri olan “Semi-Grand Prix”ə layiq görülüb.
Azərbaycan nümayəndə heyətinin uğurlu nəticəsi Santa Klara şəhərinin meri Lisa M. Gillmor və Beynəlxalq İxtiraçılar Assosiasiyaları Federasiyasının (IFIA) prezidenti Alireza Rastegarın da diqqətini çəkib. Onlar nümayəndə heyətini qazandıqları nəticələr münasibətilə təbrik ediblər.
Qeyd edək ki, nümayəndə heyətinin SVIIF 2026-da iştirakı Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman Nazirliyinin dəstəyi ilə həyata keçirilib. Festivalda süni intellekt, rəqəmsal texnologiyalar, məlumatların emalı və innovativ mühəndislik həllərini əhatə edən layihələr təqdim olunub. BMU komandasının qazandığı mühüm nailiyyət universitet tələbələrinin innovasiya və texnologiya sahəsində beynəlxalq rəqabət qabiliyyətinin növbəti göstəricisidir.

BEU Team Wins Silver Medal at International Festival Held in Silicon Valley
The Azerbaijani delegation representing Baku Engineering University (BEU) achieved an outstanding result at the “Silicon Valley International Invention Festival – SVIIF 2026,” an international innovation festival held in California, USA.
BEU was represented at the festival by Sevinc Aliyeva, a SABAH staff member and university mentor, and BEU student Laman Safarli. Their project, “AINOS,” was highly acclaimed by the international jury and received a Silver Medal at SVIIF 2026.
More than 500 inventors from over 30 countries participated in the competition, with all eight projects representing Azerbaijan receiving awards. The Azerbaijani teams concluded the festival with three gold, three silver, and two bronze medals. In addition, the Azerbaijani delegation received one of the festival’s special awards, the “Semi-Grand Prix.”
The delegation’s strong performance also attracted the attention of Lisa M. Gillmor, Mayor of the City of Santa Clara, and Alireza Rastegar, President of the International Federation of Inventors’ Associations (IFIA). They congratulated the delegation on its achievements.
It should be noted that the participation of the Azerbaijani delegation in SVIIF 2026 was supported by the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan. The festival featured projects covering a wide range of areas, including artificial intelligence, digital technologies, data processing, and innovative engineering solutions.
The BEU team’s significant achievement further demonstrates the international competitiveness of the university’s students in the fields of innovation and technology.